Change your cover photo
zekiyeselvili
Change your cover photo
  • MSC Trained Teacher

Z. Zeynep Selvili Carmikli

This user account status is Approved

This user has not added any information to their profile yet.

Zeynep Selvili Çarmıklı, 1987 yılında İzmir'de doğdu. 2005 yılında İzmir Saint-Joseph Fransız Lisesi’nden mezun oldu. Psikoloji bilimine olan ilgisi, lise yıllarında, Princeton ve Georgetown üniversitelerinin yaz kurslarında psikoloji ve yaratıcı yazarlık dersleri aldığı dönemde başladı. 2009 yılında Miami Üniversitesi’nden sinema ve psikoloji alanlarında çift anadal yaparak mezun oldu. Ardından New York Üniversitesi’nin Uygulamalı Psikoloji bölümünde yüksek lisans yaparak 2012 yılının Mayıs ayında psikolojik danışmanlık ve sağlık ihtisasıyla mezun oldu.

Amerika’da bulunduğu süre içerisinde Albert Ellis Enstitüsü’nde bilişsel ve davranışçı terapiyle kaygı bozukluğu ve depresyon tedavisi ve davranışsal aktivasyon; New York Aile Sağlığı Enstitüsü’nde problem çözme tedavisi, travma sonrası terapi, aile terapisi, çocuk ve ergenlerle intihar ve uygulamalı pozitif psikoloji başta gelmek üzere çeşitli eğitimler aldı. Aynı zamanda kariyer gelişimi, kariyer seçimi danışmanlığı ve kişisel eğitim için dünyada en çok başvurulan psikolojik testler arasında yer alan MMPI (Minesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri), 16 PF Kişilik Envanteri, ve Strong İlgi Envanteri testlerinin uygulanması için formasyon gördü.
İki yıl boyunca bilişsel ve davranışçı terapi yaklaşımıyla, özellikle uzmanlık alanı olan, depresyon ve kaygı bozukluklarıyla mücadele eden, yeterli maddi imkanları olmayan ve/veya temel sağlık sigortası bulunmayan ergen ve yetişkinlere süpervizyon altında psikoterapi uyguladı. Psikoterapinin yanı sıra yeterli imkanı olmayan bireylere işsizlik kurumlarının psikoeğitim hizmeti veren sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak çalıştı.Haziran 2012 itibariyle Türkiye'ye dönüş yapan Zeynep Selvili Çarmıklı, PsikoNet bünyesinde çalışmaya başladı. 2012-2014 yılları arasında Psikiyatrist Dr. Alp Karaosmanoğlu ve PsikoNet ekibi ile birlikte Türkiye’nin internet üzerinden yapılmış ilk psikolojik içerikli programı olan İyi Hissetmek TV’de canlı yayınlar gerçekleştirdi. “İyi hissetmek kendinize borcunuzdur” sloganıyla yola çıkan programda Psikiyatrist Dr. Alp Karaosmanoğlu ile birlikte her hafta, izleyicilere ruhsal sağlık konusunda merak ettikleri, kendilerini geliştirmek istedikleri konularla ilgili en çağdaş ve kanıta dayalı bilgileri internet üzerinden ücretsiz olarak ekrana getirdi. İyi Hissetmek Tv izleyicileri aynı zamanda ruh sağlığı konusunda merak ettikleri soruları PsikoNet ekibine sorup, yanıt ve bilgi alabildiler. PsikoNet ekibinin hala devam ettiği programı ve Zeynep Selvili Çarmıklı’nın da bulunduğu eski programları YouTube adresinden izlemek mümkün.

Zeynep Selvili Çarmıklı, 2012 yılında Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi Sertifikasyon Eğitiminlerini tamamladı. Bir yandan da Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) ve Öz-Şefkat konularına odaklandı. Kabul ve Kararlılık terapisi (Acceptance and Commitment Therapy), Şefkat Odaklı Terapi (Compassion Focused Therapy) ve Öz-Şefkatli Farkındalık (Mindful Self-Compassion) konularında pek çok uluslararası eğitime katıldı. 2017 yılında Türkiye’nin ilk Öz-Şefkatli Farkındalık eğitmeni olmaya hak kazandı ve Bahçeşehir Üniversite’sinde 8 haftalık öz-şefkatli farkındalık eğitimi vermeye başladı.

Zeynep Selvili Çarmıklı, hâlen Julian McNally ve Dennis Tirch’ten aktif olarak konsültasyon alarak teorik eğitimine ve klinik çalışmalarına devam ediyor.

Turkish
Turkey
Istanbul